«شبکه اجتماعی» بهترین فیلم سال 2010 شد :: پايگاه خبری - تحليلی سينمای ما :: سينمای جهان
     صفحه‌اول     گزارش     گالري‌عكس     تبليغات     درباره‌ما     ارتباط‌ با ما     سينماي ما     
 
   
       شنبه 29 بهمن 1390 - 7:18         

                       ساخته ديويد فینچر برگزیده هیئت ملی نقد انتخاب شد+فهرست كامل برندگان

«شبکه اجتماعی» بهترین فیلم سال 2010 شد

سینماي ما- هیئت ملی نقد در آمریکا جوایز اصلی خود را به فیلم جدید دیوید فینچر اعطاء کرد که درباره موسسان وبسایت فیس‌بوک است. «شبکه اجتماعی» جوایز بهترین فیلم، کارگردان (دیوید فینچر)، فیلمنامه اقتباسی (آرون سورکین) و بهترین بازیگر مرد (جسی آیزنبرگ) را از سوی هیئت ملی نقد (NBR) دریافت کرد.

این فیلم با بودجه‌ای در حدود 50 میلیون دلار با اقتباس از کتاب «میلیاردرهای تصادفی: تاسیس فیس‌بوک، داستانی از جنسیت، پول، نبوغ و خیانت» نوشته بن مزریک ساخته شده و اندرو گارفیلد، جاستین تیمبرلیک و رونی مارا دیگر بازیگران آن هتستند.

«شبکه اجتماعی» در دو ماه اول اکران در آمریکای شمالی 90 میلیون دلار فروش داشت. این دومین جایزه هیئت ملی نقد برای فینچر است. او برای «مورد عجیب بنجامین باتن» هم برنده جایزه شد.

هیئت ملی نقد در فهرستی که روز پنجشنبه در نیویورک منتشر شد، 10 فیلم را به عنوان بهترین فیلم‌های سال 2010 انتخاب کرد که به ترتیب حروف الفبا عبارتند از «سال دیگر»، «مشت‌زن»، «زندگی پس از مرگ»، «آغاز»، «سخنرانی پادشاه»، «شاتر آیلند»، «شهر»، «داستان اسباب‌بازی 3»، «شهامت» و «استخوان زمستان».

برگزیدگان این دوره جوایز هیئت ملی نقد 11 ژانویه 2011 (21 دی) در مراسمی با اجرای مردیت ویی‌یرا مورد تقدیر قرار می‌گیرند. این هیئت متشکل از 110 منتقد سینما و مورخ و قدیمی‌ترین گروه در آمریکاست که هر سال در نظرسنجی از اعضای خود بهترین‌ها را انتخاب می‌کند.

لسلی منویل برای «سال دیگر» ساخته مایک لی برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. کریستین بیل برای بازی در نقش یک معتاد به مواد مخدر در «مشت‌زن» به کارگردانی دیوید اُ. راسل جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را دریافت کرد و جکی ویور برای بازی در درام استرالیایی «قلمرو حیوانی» بهترین بازیگر زن مکمل شناخته شد.

کریس اسپارلینگ هم برای فیلم «مدفون» جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را گرفت. فیلم فرانسوی «خدایان و آدم‌ها» ساخته خاویر بووا بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شناخته شد و «در انتظار سوپرمن» به کارگردانی دیوید گاگنهایم جایزه بهترین مستند را به خانه برد.

«داستان اسباب‌بازی 3» بهترین انیمیشن بلند شد و جایزه بهترین گروه بازیگری به «شهر» ساخته بن افلک رسید. جنیفر لارنس بازیگر اصلی «استخوان زمستان» در ادامه موفقیت‌های این فیلم جایزه بهترین نقش‌آفرینی یک بازیگر نوظهور را دریافت کرد.

این درام تلخ دوشنبه پیش در جوایز گاتام برنده جوایز اصلی شد و با نامزدی در هفت رشته پیشتاز جوایز اسپیریت است که از آن به عنوان معادل اسکار در جامعه سینمای مستقل آمریکا یاد می‌شود.

جایزه ویژه دستاورد فیلمسازی به سوفیا کوپولا برای نوشتن فیلمنامه، کارگردانی و تهیه فیلم «جایی» اعطاء شد. او سال 2003 برای فیلم «گمشده در ترجمه» برنده همین جایزه شد. NBR همچنین جایزه طراحی صحنه را به دانته فرتی برای «شاتر آیلند» اعطاء کرد.

پارسال برندگان بخش‌های اصلی جوایز هیئت ملی نقد با برندگان جوایز اسکار همخوانی نداشتند. این هیئت پارسال «روی هوا» را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کرد و کلینت ایستوود برای «شکست‌ناپذیر» بهترین کارگردان شناخته شد.

مورگان فریمن برای «شکست‌ناپذیر» و جرج کلونی برای «روی هوا» بهترین بازیگر مرد معرفی شدند و کری مالیگان هم برای «یک آموزش» بهترین بازیگر زن شد. وودی هارلسن برای «پیام‌آور» بهترین بازیگر مرد مکمل معرفی شد و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل به آنا کندریک برای «روی هوا» رسید. همه این برندگان نامزد اسکار بودند، اما هیچ یک برنده نشدند.

دو سال قبل از آن «میلیونر زاغه‌نشین» و «پیرمردها کشوری ندارند» برنده جایزه بهترین فیلم به انتخاب هیئت ملی نقد شدند و همان سال اسکار بهترین فیلم را دریافت کردند.

فهرست کامل برندگان جوایز امسال هیئت ملی نقد عبارت است از:

بهترین فیلم: «شبکه اجتماعی»
بهترین کارگردان: دیوید فینچر برای «شبکه اجتماعی»
بهترین بازیگر مرد: جسی آیزنبرگ برای «شبکه اجتماعی»
بهترین بازیگر زن: لسلی منویل برای «سال دیگر»

بهترین بازیگر مرد مکمل: کریستین بیل برای «مشت‌زن»
بهترین بازیگر زن مکمل: جکی ویور برای «قلمرو حیوانی»
بهترین فیلم خارجی: ««خدایان و آدم‌ها»
بهترین مستند: «در انتظار سوپرمن»

بهترین انیمیشن بلند: «داستان اسباب‌بازی 3»
بهترین گروه بازیگری: «شهر»
بهترین نقش‌آفرینی یک بازیگر نوظهور: جنیفر لارنس برای «استخوان زمستان»
بهترین کارگردانان اول: سباستین یونگر و تیم هترینگتون

جایزه مرکز توجه: سیلوین شومه و ژاک تاتی برای «شعبده‌باز»
بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: کریس اسپارلینگ برای «مدفون»
بهترین فیلمنامه اقتباسی: آرون سورکین برای «شبکه اجتماعی»
جایزه ویژه دستاورد فیلمسازی: سوفیا کوپولا برای نوشتن فیلمنامه، کارگردانی و تهیه «جایی»

جایزه تاریخ فیلم ویلیام کی. اورسن: لئونارد مالتین
جایزه آزادی بیان: «بازی عادلانه»، «محکومیت»، «زوزه»
جایزه طراحی صحنه: دانه فرتی برای «شاتر آیلند»

10 فیلم برتر: «سال دیگر»، «مشت‌زن»، «زندگی پس از مرگ»، «آغاز»، «سخنرانی پادشاه»، «شاتر آیلند»، «شهر»، «داستان اسباب‌بازی 3»، «شهامت» و «استخوان زمستان»

پنج فیلم خارجی برتر سال: «من عشق هستم»، «آتش‌افروزان»، «زندگی فراتر از هر چیز»، «آشپزخانه روح»، «ماده سفید»

پنج فیلم مستند برتر سال: «یک فیلم ناتمام»، «دزدی داخلی»، «Joan Rivers: A Piece of Work»، «رسترپو»، «داستان تیلمن»

10 فیلم مستقل برتر سال: «قلمرو حیوانی»، «مدفون»، «مخزن ماهی»، «نویسنده پشت پرده»، «گرینبرگ»، «بگذار وارد شوم»، «اهریمنان»، «‌Please Give»، «جایی»، «جوانان شورشی»


منبع : ورایتیبه روز شده در : چهارشنبه 17 آذر 1389 - 20:33

_pgprintthis |_pgsendthis |

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       استفاده از مطالب و عكس هاي سينماي ما فقط با ذكر منبع مجاز است | عكس هاي سايت سينماي ما داراي كد اختصاصي ديجيتالي است

كليه حقوق و امتيازات اين سايت متعلق به گروه مطبوعاتي سينماي ما و شركت`پارسیس است.

مجموعه سايت هاي ما : تهران ما ، مشهد ما ،  سينماي ما ، تئاترما ، خانواده ما ، اينترنت ما

 سينماي ما : صفحه اصلي :: اخبار :: سينماي جهان :: نقد فيلم :: جشنواره فيلم فجر :: گالري عكس :: سينما در سايت هاي ديگر :: موسسه هاي سينمايي :: تبليغات :: ارتباط با ما
Copyright 2005-2010, cinemaema.com