بازی‌های گرسنگی :: The Hunger Games :: پايگاه خبری - تحليلی سينمای ما :: سينمای جهان
     صفحه‌اول     گزارش     گالري‌عكس     تبليغات     درباره‌ما     ارتباط‌ با ما     سينماي ما     
 
   
       چهارشنبه 12 تير 1392 - 8:3         

بازی‌های گرسنگی
The Hunger Games

كارگردان: گری راس
نویسنده: گری راس ،سوزان کالینز و بیلی ری برگرفته از کتاب بازی های گرسنگی به قلم سوزان کالینز
بازیگران: جنیفر لارنس(کاتنیس اوردین)،وودی هارلسن(هیمیچ ابرناتی)،جاش هاتچرسان(پیتا ملارک)،لیام همسورثٍ(گیل هاوثورن)،الیزابت بنکس(ایفی ترینکت)،لنی کراویتز(سینا)،استنلی توچی(سزار فلیکرمن)،وس بنتلی(سنیکا کرین)،دونالد ساترلند(ریس جمهور کوریالانوس اسنو)
رنگ: رنگی
ژانر:علمی-تخیلی :: درام :: حادثه ای :
درجه فیلم: PG-13
کشور: ایالات متحده آمریکا
استودیو: کمپانی های لاینز گیت و کالر فورس
افتتاحیه: بیست وسوم ماه مارس
مدت زمان فیلم: 142
بودجه : 78

خلاصه داستان: زمان آینده پس از اخر الزمان ...در کشور پانم که دارای پایتختی مرفه و دوازده ناحیه فقیر نشین است ، هر ساله مسابقه ای مرگبار به عنوان مجازات و به دلیل شورش نسل های گذشته علیه دولت برگزار می شود.مسابقه ای تلویزیونی تحت عنوان بازی های گرسنگی .در این مسابقه یک دختر ویک پسر از هرکدام از این دوازده ناحیه به صورت قرعه کشی برگزیده شده و انها در یک منطقه تا اخرین نفس با هم می جنگند ویک نفر برنده مسابقه می شود وزنده می ماند.زمانی که کاتنیس می شنود خواهر کوچکترش باید در این مسابقه شرکت نماید ،خود داوطلب می شود جای خواهر به مسابقه برود تا جان وی در امان بماند. کاتنیس همراه پسر انتخاب شده از منطقه ی انها «پیتا ملارک» به پایتخت می رود تا تحت تعلیم برنده مسابقه دوره قبل«هیمچ ابرناتی » قرار گیرد.مردم پایتخت نسبت به این دو جوان خشم دارند وبرای سرگرمی هردو را مجبور می کنند تا پای جان باهم بجنگند.


حاشيه هاي فيلم: کمپانی لاینز گیت همراه مدیر کمپانی کالر فورس «نینا جاکوبسن» امتیاز کتاب را ما ه مارس سال 2009 خریداری کردند. سوزان کالینز شخصا فیلمنامه را نوشت وفیلمنامه نویس بیلی ری فیلمنامه را اصلاح کرد .ماه نوامبر سال 2010 گری راس به عنوان کارگردان پروژه انتخاب شد. برای نقش کاتنیس بازیگرانی چون کلویی گریس مورتس،مری موسر،هیلی استاینفلد،ابیگیل برسلین،لیندسی فونسکا،سایروس رونان،اما رابرتس،کایا اسکودلاریو،امیلی براونینگ مد نظر بودند اما در نهایت نقش به جنیفر لارنس رسید. ابتدا جنیفر لارنس برای بازی در وحشی به کارگردانی الیور استون انتخاب شد اما او به خاطر حضور در این پروژه از «وحشی» کناره گیری کرد. موسیق دان دنی الفمن به خاطر تداخل برنامه های کاری اش از ساختن موسیقی برای بازی های گرسنگی کنار رفت وبه جای او جیمز نیوتن هاوارد جایگزین شد. جنیفر لارنس و لیام همسورٍث هردو دارای موهای بلوند هستند اما برای بازی در نقش های شان موهای خود را تیره کردند اما جاش هاتچرسان دارای موهای تیره است که مجبور شد موهای خود را روشن کند. چهار هفته پیش از اغاز اکران فیلم ،کمپانی لاینز گیت پیش فروش بلیت ها را آغاز کرد ودر کمال حیرت فروش بلیت ها رکورد فروش در یک روز را شکست که به فیلم جوان پسندانه ی دیگری «گرگ ومیش:کسوف » تعلق داشت.هشتاد وسه درصد بلیت های یک روز فروخته شدند. نام قهرمان اصلی کاتنیس از نام گونه ایی گیاهی گرفته شده که «ساگیتاریا» نامیده می شود و به« سرپیکانی » هم شناخته می شود. این نام به خاطر مهارت کاتنیس در کمانگیری برای او برگزیده شده است. نام کشور فرضی «پانم » است این نا م هم از اصطلاح دوران واپسین امپراطوری رم باستان« نان وسیرک ها » امده است.در آن دوران زمامداران مردم ناراضی را با سرگرمی های خشن ومرگبار فریب می دادند تا وسایل رفاهی مردم را فراهم کنند. گری راس دلیل فیلمبرداری پرتکان فیلم را حالت اضطراری اتفاق های فیلم و انعکاس دادن نقطه نگاه کاتنیس دانسته است. بازی های گرسنگی هم به طریقه ی سنتی (دو بعدی) و هم درسینماهای آیمکس دیجیتال به نمایش درآمده است. تا به امروز بازی های گرسنگی سومین فیلم پس از سلحشور تاریکی (صد و پنجاه وهشت میلیون دلار) و هری پاتر ویادگاران مرگ-قسمت دوم (صد وشصت ونه میلیوندلار)است که بهترین رکورد فروش افتتاحیه تعطیلات آخر هفته را داشته است.هم چنین پرفروش ترین افتتاحیه را برای فیلمی غیر دنباله سازی داشته است.منتقدان، فیلم را به خاطر پیام و موضوعاتش ستوده اند


نظر منتقدان: منتقدان از بازی‌های گرسنگي استقبال کرده اند .
در سایت «راتن تومیتوز»از بیست ونه نقد منتشر شده، هشتاد وپنج درصد به فیلم گواهی «نو» بودن داده اند و فیلم از ده امتیاز، 7.2 امتیاز گرفته است.

«منتقدان برتر» هشتاد درصد به فیلم امتیاز داده اند.

در سایت متاکریتیک که سقف امتیازها صد است ،بازی های گرسنه امتیاز 67 را برپایه ی 44 نقد منتشر شده گرفته است.

منتقد شیکاگو سان تایمز « راجر ایبرت» از چهار ستاره سه ستاره به فیلم داد و سرگرم کنندگی تاثیر گذار فیلم ونقش افرینی جنیفر لارنس را ستود.

علی رغم نقد مثبت ی که ایبرت بر فیلم نوشته ولی انتقادهایی هم به فیلم داشته؛ از جمله مدت زمان طولانی آن  و از دست دادن فرصت نقد اجتماعی...


ویژه: کارگردان بازی‌های گرسنگی ،گری راس می‌گوید: حوادث از نگاه قهرمان داستان روایت می‌شود.

سینمای ما –ارغوان اشتری:‌گری راس فیلمهای فراوانی نساخته است. وی در کارنامه‌اش تجربهٔ فیلمنامه نویسی دارد و تاکنون سه مرتبه برای نگارش فیلمنامه‌های «گنده» ساخته‌گری مارشال، «دیو» ساخته ایوان ریتمن و «سی بیسکویت» به کارگردانی خودش نامزد دریافت اسکار بهترین فیلمنامه شده است. اما «بازی‌های گرسنگی» برگرفته از رمان سوزان کالینز درباره جوانانی است که در مسابقات گلادیاتور مابانه و آینده گرایانه جان خود را فدا می‌کنند. «بازی‌های گرسنگی» سومین تجربهٔ فیلمسازی‌گری راس پس از «پلزنت ویل» و «سی بیسکویت» است. گفتن این نکته کهنه نخواهد بود که «بازی‌های گرسنه» افتتاحیهٔ بهتری نسبت به فیلم‌های «گرگ ومیش» داشت. همکاران هالیوودی‌گری راس از تهیه کنندگان گرفته تا بازیگران خیلی حیرت زده نشدند که فیلمساز کم تجربه ایی چون او، فیلم را ساخت: فیلمی که شاید به یکی از پرفروش‌ترین تولیدات این روزهای کارخانه هالیوود تبدیل شود.
گری راس از حضور سر صحنه فیلم‌های «گنده» و «دیو» خوب آموخت. وی دلبستگی به بازیگری هم دارد وزیر نظر استلا آدلر اموزش بازیگری دیده است. اما می‌توان گفت که ساختن فیلم‌های بزرگ تقریبا در خون اوست: پدر‌گری، آرتور راس فیلم نامه نویس فیلم‌هایی چون «مخلوقی از دریاچه سیاه» و «مخلوقی میان ما راه می‌رود» است.

«بازی‌های گرسنگی» یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های جدید هالیوود است. چگونه درگیر پروژه شدید؟

-شنیدم می‌خواهند فیلم را بسازند. کارگزارم به من گفت: «چرا کتاب را نمی‌خوانی؟» بچه‌هایم کتاب را خوانده بودند. یادم بود که ان‌ها کاملا مجذوب شده بودند. پس یک شب، ساعت ده کتاب را دستم گرفتم ویک نیمه شب خواندنش را تمام کردم. با خودم گفتم که من پایه‌ام! کاملا درگیر روایت و قهرمان زن داستان «کاتنیس» شده بودم. موقعیت داستان به شکل حیرت انگیزی متفاوت وغیر متداول بود. خیلی زود فهمیدم می‌خواهم چه جوری داستان را به فیلم تبدیل کنم. می‌توانستم فیلم را در ذهنم ببینم.

پس می‌دانستید که داستان جذابیت فراوانی دارد؟ به نظرتان چرا چنین تاثیری دارد؟


-کتاب حرف‌های فراوانی دارد. فکر می‌کنم از این نظر جذاب است که می‌گوید چگونه ما ممکن است خود را به یک فرهنگ واگذار کنیم. درباره افراط در این فرهنگ ویک درصد تبدیل شدن به آدم‌های عجیب وغریب برای براورده کردن خواسته‌های خود است. اینکه چگونه از رسانه‌های مدرن به عنوان ابزار کنترل سیاسی استفاده می‌کنند وبه عنوان ابزار کنترل سیاسی رسانه‌ها به شدت عظیم هستند. این جمله رمی‌های باستان را باید شنیده باشید که «به آن‌ها نان وسیرک بدهید»
پس این مسابقه، سیرک آدم‌ها ی داستان است. در عین حال شما داستان قهرمان کتاب را دارید: دختری که در حال کشف وجنگیدن برای حفظ شرافت وانسانیت خود است. او می‌گوید: «حتی اگر قرار باشد بمیرم به آن‌ها اجازه نمی‌دهم من را به هیولا یی که می‌خواهند، تبدیل کنند.» این یک حرکت دفاعی ساده است، چیزی که می‌تواندجرقهٔ انقلابی را شعله ور کند. به نظر من «بازی‌های گرسنگی» واقعا داستان به جا، طنین انداز و بسیار به موقعی است.

نگران هستید که سی میلیون نفری که کتاب‌ها را خریده‌اند، داستان را مانند فیلم در ذهنشان به تصویر بکشند؟

-نکتهٔ جالبی است. پس سی میلیون فیلم از این کتاب در ذهن‌ها وجود دارد. خیلی‌ها می‌گویند: «خدای من، طرفداران این کتاب‌ها قرا راست چه ببینند؟»
اما جالب است که شما آن تصاویر هماهنگ را در فیلم خواهید دید. مردم موضوع را می‌دانند، بازیگران فیلم را می‌شناسند، آگهی‌های تبلیغاتی فیلم را دیده‌اند. پس می‌دانند قرا راست روی پرده چه ببینند. همه این مسایل درهم ادغام می‌شود.

بازی‌های گرسنگی فیلم خشنی است. قرار بود نظام درجه بندی درجهٔ «آر» را به دلیل خشونت به فیلم بدهد اما شما توانستید درجهٔ «پی جی سیزده» را بدست آورید؟

-یکی دو نما را تغییر دادم. اما واقعا از خشونتی که در داستان بود به هیچ عنوان کم نکردیم. زمانی که خشونت لازم است در فیلم هست. هم چنین ما نیاز نداشتیم که آسان بگیریم یا افراط ویا سوءاستفاده کنیم. چون ازنگاه کاتنیس به حوادث نگاه می‌کنیم. او مسایل را با نگاهی سریع می‌نگرد. اگر شما به احساس او در لحظه توجه کنید، آن نوع تنش هراسناک برایتان قابل تحمل می‌شود. دیگر نیازی نیست وحشت کنید. اگر من در مورد خشونت داستان بی‌‌‌نهایت آسان می‌گرفتم ویا اغراق می‌کردم، دیگر از نقطه نظر کاتنیس مسایل را نمی‌دیدم. پس می‌توانستم لباس رزم تنم کنم حمام خون به راه بیاندازم و گرد وخاک‌های سام پکین پایی برپا کنم و دوباره از نگاه کاتنیس حوادث را بنگرم. ولی این روش جواب نمی داد. من باید از عینک کاتنیس حوادث را دنبال می‌کردم.

چند سال پیش شما یک سخنرانی نویس آزاد بودید وبرای بیل کلینتن سخنرانی می‌نوشتید. هنوز هم از این کار‌ها می‌کیند؟

-خیر. این روز‌ها از دنیای سیاست خارج شده‌ام.

اما بازی‌های گرسنگی فیلمی سیاسی است.

-خوب، پس از این لحاظ من هنوز در سیاست حضور دارم! بدم نمی‌آید فیلم، آتش افروزی بیشتری از یک فیلم حادثه‌ای صرف داشته باشد. در زمان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری به برنده شدن باراک اوباما کمک کردم.

آیا این حقیقت دارد که قرار است با زسازی «مخلوقی از دریاچهٔ سیاه» انجام شود؟

-شاید. من یکی از تهیه کنندگان هستم. چند وقتی است که بحث این پروژه هست. باید ببینیم چه پیش می‌‌اید. من حس خوبی نسبت به این بازسازی دارم وفکر کنم برای پدرم مهم نباشد.

منبع : سینمای ماچاپ این مطلب | ارسال این مطلب | دفعات بازدید: 1246 |

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       استفاده از مطالب و عكس هاي سينماي ما فقط با ذكر منبع مجاز است | عكس هاي سايت سينماي ما داراي كد اختصاصي ديجيتالي است

كليه حقوق و امتيازات اين سايت متعلق به گروه مطبوعاتي سينماي ما و شركت`پارسیس است.

مجموعه سايت هاي ما : تهران ما ، مشهد ما ،  سينماي ما ، تئاترما ، خانواده ما ، اينترنت ما

 سينماي ما : صفحه اصلي :: اخبار :: سينماي جهان :: نقد فيلم :: جشنواره فيلم فجر :: گالري عكس :: سينما در سايت هاي ديگر :: موسسه هاي سينمايي :: تبليغات :: ارتباط با ما
Copyright 2005-2010, cinemaema.com